Aktualności sprawdź najnowsze informacje i dowiedz się co u nas słychać

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Doradcy podatkowi szkolą z rozliczeń samochodów osobowych

12-06-2019
11 i 13 czerwca br. doradcy podatkowi Business Tax Professionals poprowadzili szkolenie z cyklu „ O podatkach przy kawie”. Spotkania we Wrocławiu i Opolu przybliżyły słuchaczom zagadnienia dotyczące obowiązujących od stycznia 2019 r. zmian w zakresie rozliczania samochodów osobowych w działalności gospodarczej. 
 
Celem spotkań było przede wszystkim przedstawienie nowych ograniczeń w zakresie możliwości zaliczania do kosztów podatkowych wydatków związanych z samochodami osobowymi, które od 2019 r. nakłada na podatników ustawodawca, obowiązujących na gruncie ustawy o PIT i CIT.
Podczas pierwszej części szkolenia zostały omówione zasady rozliczania kosztów używania i ubezpieczenia samochodów osobowych, wraz ze wskazaniem przykładowych kategorii kosztowych, z którymi doradcy podatkowi spotkali się podczas swojej praktyki zawodowej.
Głębsza analiza obowiązków podatkowych budziła skrajne emocje. Na przykład słuchacze odetchnęli z ulgą w związku z informacją o wycofaniu kilometrówki i możliwością posłużenia się w CIT i PIT tą samą ewidencją przebiegu pojazdu, która jest stosowana na potrzeby podatku VAT, ale już konieczność limitowania w kosztach podatkowych wydatków eksploatacyjnych związanych z używaniem samochodu osobowego dla celów zarówno prowadzonej działalności gospodarczej, jak i celów prywatnych – nie napawała zgromadzonych optymizmem.
Druga część spotkania dotyczyła zasad rozliczenia w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych, rat leasingowych oraz opłat z tytułu umów najmu czy dzierżawy. Uczestnicy poznali czasi zakres stosowania omawianych zmiany. We Wrocławiu szczególnym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie dotyczące sposobu ustalania wartości samochodu dla celów stosowania ograniczenia w zakresie rat leasingowych. 
Duża ilość pytań nt. rozliczania samochodów osobowych skierowana ze strony uczestników szkolenia, a pochodząca z ich doświadczenia zawodowego, potwierdziła, że zastosowanie nowych przepisów w praktyce nie jest łatwe i może wiązać się z licznymi wątpliwościami. Tym bardziej z tej perspektywy pomocne mogą okazać się objaśnienia Ministerstwa Finansów, na które niecierpliwie wszyscy czekamy.
 
Spotkanie w Opolu zakończyło cykl szkoleń przed wakacjami.
Zapraszamy jesienią.
O szczególach będziemy informować.