Aktualności sprawdź najnowsze informacje i dowiedz się co u nas słychać

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Firmowego dysku młotkiem nie zniszczysz

06-09-2016

W dzisiejszych czasach informacja jest bezcenna. Wiedzą o tym zarówno firmy, jak i każdy z nas. Utrata danych zamieszczonych na nośnikach danych będzie bolesna zarówno dla osób prywatnych, może mieć również dramatyczne skutki dla firm. Po co niszczy się nośniki danych i dlaczego nie jest to takie proste?

Ponad 90% wszystkich światowych danych zapisanych jest w wersji elektronicznej. W obecnych czasach wyróżniamy już nie 3, a 4 czynniki produkcji, które są niezwykle istotne dla biznesu: ziemia, kapitał, zasoby ludzkie i – nowość – informacja. Dlatego też przejęcie firmowych informacji przez niepowołane osoby mogą być katastrofalne. Chodzi nie tylko o ogromne skutki finansowe, ale także utratę tajemnic biznesowych, prestiżu i wizerunku. Również ustawodawca przewiduje sankcje dla przedsiębiorstw, które postarały się odpowiednio o zabezpieczenie lub zniszczenie nośników danych.

Co mówią przepisy?

Wszystkie przepisy, które obowiązują w Polsce, nie doprecyzowują konkretnie jak należy niszczyć nośniki danych. Określają oczywiście jak należy z nimi postępować, są to m.in. Ustawa o ochronie danych osobowych, Ustawa o rachunkowości, zarządzenia MSWiA. Generalnie przepisy wskazują, że nośniki powinny być niszczone w taki sposób, aby nie było możliwości odtworzenia z nich żadnych danych. Prawo przewiduje również odpowiednie sankcje za nieprzestrzeganie tych przepisów, a są to do 2 lat pozbawienia wolności oraz grzywna. Ponieważ nie ma precyzyjnych wytycznych co do sposobu niszczenia danych. Firmy, które profesjonalnie się tym zajmują stosują się do regulacji niemieckich – norm DIN (Niemiecki Instytut Normalizacyjny - Deutsches Institut für Normung).

Młotek nie wystarczy

Odzyskanie danych ze zniszczonego dysku, w czasach tak rozwiniętej technologii, jest prostsze niż się wydaje. Pracuje się nad tym w wyspecjalizowanych laboratoriach. Skuteczność specjalistów jest tak duża, ponieważ na 1 cm2 zapisuje się aż 19 GB danych. Odzyskanie ich z nawet drobniutkich kawałeczków wymaga po prostu odpowiedniej ilości czasu. Wbrew powszechnemu przekonaniu, amatorsko dysku nie można zniszczyć wodą, chemią, ogniem czy wysoką temperaturą. Dane można odzyskać z nośnika, który zatonął w morzu, czy spłonął w pożarze. Na dowód można przytoczyć dwie sytuacje, gdzie naukowcy z ogromną skutecznością odzyskali informacje z pozornie kompletnie zniszczonych dysków. Chodzi o nośniki z promu Columbia, którego lot zakończył się katastrofą. Fragmentu pojazdu wpadły do morza, z którego po pewnym czasie wydobyto również dyski z niezwykle ważnymi informacjami. Odzyskano z nich 99% danych. Podobnie było po tragedii World Trade Center w 2001 roku. Z gruzów również udało się wydobyć firmowe dyski, a z nich znaczną część danych. Jest to szokujące o tyle, że na sprzęt komputerowy działały zarówno ogień, wysoka temperatura, woda, chemikalia (płonące paliwo lotnicze) i chemia, którą gaszono pożar. Mimo tego, dane udaje się odzyskać. To pokazuje, jak technologia już w tamtym okresie była rozwinięta. W dzisiejszych czasach naukowcy mają jeszcze większą skuteczność w działaniu. Powyższe przykłady dobitnie pokazują, jak trudno jest destruować dane z dysku.. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu nie uda się tego zrobić, dlatego zajmują się tym wyspecjalizowane firmy. Po całym procesie, klient powinien otrzymać certyfikat, który potwierdza zniszczenie dysku.

Jak to się robi?

Obecnie na świecie stosuje się kilka skutecznych metod niszczenia nośników danych: sprzętowe (fizyczne) oraz programowe (logiczne). Do pierwszego sposobu zaliczamy wszystkie fizyczne metody takie jak kruszenie, palenie czy poddanie go silnemu działaniu pola magnetycznego. Druga metoda polega na nadpisywaniu dysku (nawet 30-krotnym), co powoduje, że nie ma możliwości odczytania pierwotnych danych. Należy pamiętać, ze każda ze stosowanych metod jest wykonywana przez specjalistów na sprzęcie, który spełnia niemieckie normy DIN (66399). W dzisiejszym świecie biznesu, informacja jest tak naprawdę bezcenna. Każda firma powinna chronić swoje tajemnice w najlepszy możliwy sposób. Ryzyko utraty danych lub przedostanie się ich w posiadanie nieodpowiednich osób, może być dla każdego przedsiębiorstwa katastrofalne. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i przekazać je w ręce profesjonalistom.

Michał Kępa, Ekspert ds. zarządzania dokumentacją Impel Business Solutions