Aktualności sprawdź najnowsze informacje i dowiedz się co u nas słychać

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Kandydat „prawie” doskonały

01-03-2013

Niemalże każdy pracodawca, niezależnie od rodzaju prowadzonego biznesu, zdaje sobie sprawę z tego, że o sukcesie rynkowym jego firmy w największym stopniu decydują jej pracownicy. Coraz częściej jednak, pracodawcy stawiać muszą czoła trudnemu wyzwaniu, jakim jest znalezienie takiego właśnie kandydata idealnego, który spełnia oczekiwania, a jednocześnie akceptuje warunki pracodawcy.

W tym przypadku najlepszym wsparciem pracodawcy są zespoły odpowiedzialne za „wyłowienie” idealnych, a nie „prawie” doskonałych kandydatów, gdyż jak ogólnie wiadomo „prawie” robi wielką różnicę....

Kandydat zmierzyć się musi z grupą kompetentnych, skrupulatnych i niejednokrotnie bardzo dociekliwych specjalistów ds. rekrutacji – potocznie tzw. rekruterów. Sytuacja kandydatów nie jest z góry przegrana....Istnieje bowiem szereg sposobów i metod możliwych do zastosowania, aby zwrócić na siebie uwagę bezwzględnych selekcjonerów. Niestety zasada „Wyróżnij się albo zgiń” jest często traktowana przez kandydatów bardzo dosłownie, oczywiście z negatywnym dla nich skutkiem. Warto więc, poznać kilka zasad mówiących, nie o tym, co kandydat powinien zrobić, aby się wyróżnić, ale o tym czego - świadomie lub nieświadomie - kategorycznie robić nie powinien, aby nie zginąć!

Oto więc krótki apel rekrutera – osoby, która jako pierwsza ma kontakt z kandydatem:

Drogi kandydacie :

 1. Jeżeli oferta stanowiska wymaga biegłej znajomości języka angielskiego to znaczy, że znajomość języka w stopniu „martwym” nie czyni Cię idealnym kandydatem.
 2. Język polski nie zalicza się do języków obcych. Na pewno!
 3. Twoje zdjęcie w dokumencie jest pierwszym elementem, który buduje Twój wizerunek. Pamiętaj więc, aby się tam znalazło i nie było do góry nogami, ani nie przedstawiało jak „szampańsko” się bawiłeś na ostatniej imprezie.
 4. Dal Ciebie jestem bezpartyjnym ateistą, dlatego komentarze na temat poglądów Twoich i innych osób umieszczone w CV i liście motywacyjnym nie stanowią dla mnie kryterium oceny.
 5. Jeżeli złożyłeś swoje dokumenty aplikacyjne i w odpowiedzi na swój telefon o 7:30 następnego dnia dowiedziałeś się, że nie mam dla Ciebie odpowiedniej oferty, to znaczy, że o 8:00  nic się nie zmieniło.
 6. Choć nieraz sprawiam inne wrażenie też jestem człowiekiem  i też sypiam. Dzwonienie do mnie o 4:00 nad ranem, aby dowiedzieć się o postępach w rekrutacji nie wpłynie pozytywnie na jej efekty – dla Ciebie oczywiście.
 7. Nie pytaj się, czy możesz zapalić w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Przychodź trzeźwy, to zdecydowanie podniesie poziom rozmowy.
 8. Braku wiedzy na temat firmy nie tłumacz niespodziewanym zamknięciem kafejki internetowej.
 9. Jeżeli masz bierne prawo jazdy kat. B. niekoniecznie musisz nas oo tym informować.
 10. Pamiętaj, ze dres, pomimo zmieniającej się ciągle mody, nie jest i nigdy nie będzie odpowiedni strojem na rozmowę rekrutacyjną.
 11. Pamiętaj, że wszyscy kandydaci aplikujący na dane stanowisko są  w swoim mniemaniu idealnymi kandydatami, spełniającymi wszystkie, nasze wymagania.