Aktualności sprawdź najnowsze informacje i dowiedz się co u nas słychać

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

Księgowość internetowa – szanse i zagrożenia dla tradycyjnej księgowości.

09-09-2013

Coraz bardziej świadomi zalet przedsiębiorcy szukając oszczędności w czasach kryzysu zaczynają rozumieć zalety jakie daje im księgowość online.

Jak podaje International Data Corporation w 2016 roku księgowość internetowa będzie obejmowała już 50% rynku oprogramowania księgowego zarówno małych jak i średnich firm w Europie.

Takie internetowe rozwiązania  szczególnie korzystne są dla małych i średnich przedsiębiorstw, które zobowiązane są do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a dzięki czemu mogą zaoszczędzić na usługach dodatkowych.

Bezpowrotnie mijają czasy biegania z fakturami do biur rachunkowych

Na pierwszy rzut oka widoczne zalety takiego rozwiązania to z całą pewnością szybszy przebieg danych, lepsze komunikacja dzięki zdalnemu i częstemu kontaktowi. Dużym atutem jest także oszczędność czasu – nie wychodząc z domu możemy zostać w pełni obsłużeni. Dodatkowo przedsiębiorca ma możliwość wglądu do historii korespondencji, przejrzenia dokumentacji już przesłanej oraz zapoznania się ze zbliżającymi się terminami dostarczenia np. faktur . Ważnym aspektem staje się też możliwość dotarcia do dokumentów z każdego miejsca poprzez kanał internetowy.

Klienci wybierają takie rozwiązania również z tego powodu, iż nie będą musieli martwić się śledzeniem bieżących zmian w ustawach a tym samym poświęcają więcej czasu na właściwą działalność swojej firmy.

Czy generuje to ryzyko utraty danych lub dotarcia do osób niepożądanych? – Nasze aplikacje posiadają szyfry i zabezpieczenia. Klient otrzymuje swój unikatowy login i hasło, bez którego  nie jest w stanie zalogować się na portal. Nie ma obawy o utratę danych ani ich ujawnienie – podkreśla Joanna Wójcik – Dyrektor Operacyjny ds. Klienta Zewnętrznego w IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Bezzasadne stają się również obawy Klienta o wymagania, jakie będzie musiał spełniać przy tego typu rozwiązaniu (poza wymogiem posiadania dostępu do Internetu). Jak podkreślają eksperci jedyną rzeczą, o której należy pamiętać to systematyczność i przestrzeganie terminów dostarczania dokumentacji.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej aplikacji, pozwalających na prowadzenie księgowości online, Klienci mają możliwość wyboru od tanich rozwiązań po droższe, bardziej skomplikowane programy. Wszystko zależy od budżetu, jaki można przeznaczyć na ten obszar oraz wymagań jakimi kieruje się zainteresowany.

Takie rozwiązanie  jest także atrakcyjną alternatywą cenową w stosunku do tradycyjnej księgowości  – zdaniem Joanny Wójcik - W chwili obecnej nie ma jeszcze takiego zainteresowania tego typu usługą, przedsiębiorstwa z ostrożnością patrzą na takie rozwiązania. Jednak w przyszłości księgowość internetowa stanie się na pewno standardem , który wyprze tradycyjną formę. Tak stało się przecież     z bankowością,  gdzie w głównej mierze używana jest już  w formie online.