Aktualności sprawdź najnowsze informacje i dowiedz się co u nas słychać

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

SPLIT PAYMENT 2018 – rewolucja w podatku VAT

16-02-2018

Od początku roku obowiązują już znowelizowane ustawy o podatkach dochodowych. Rewolucyjna zmiana w rozliczaniu podatku VAT zacznie natomiast obowiązywać od lipca.

 

Mechanizm podzielonej płatności (z ang. split payment) to system, w którym kwota podatku VAT, wydzielona z należnej sprzedawcy kwoty brutto, trafia na wyodrębniony rachunek bankowy (rachunek VAT), o ograniczonej dostępności dla sprzedawcy. Pozostała kwota (netto) trafia na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy.

Ministerstwo Finansów konsekwentnie powtarza, ze stosowanie proponowanego mechanizmu będzie dobrowolne. Dobrowolność wydaje się jednak być jedynie teoretyczna i jednostronna. To od kupującego, który otrzyma fakturę z wykazaną kwota podatku, będzie zależało, czy przy płatności ureguluje zobowiązanie w sposób dotychczasowy, czy z wykorzystaniem komunikatu przelewu. Nabywca nie będzie potrzebował na to zgody sprzedawcy. Nie będzie musiał go także o tym informować. Dobrowolność tego systemu pozostaje więc tylko po stronie nabywcy. W praktyce będzie dochodzić do sytuacji, w której sprzedawca (mimo braku zainteresowania tą metoda płatności) otrzymywać będzie zapłatę dzieloną na rachunek rozliczeniowy (kwota netto) i specjalny rachunek VAT (kwota podatku). Wszystko wskazuje także na to, że w kolejnych latach mechanizm ten nie będzie już (nawet pozornie) dobrowolny. W 2018 roku czeka więc przedsiębiorców rewolucja w rozliczaniu podatku VAT. Mechanizm podzielonej płatności, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 roku, to zupełna nowość w polskim systemie podatkowym. Nowość, z którą będzie się musiał zmierzyć każdy przedsiębiorca. Dlaczego każdy, skoro split payment ma być dobrowolny?

Między innymi na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w przygotowanym przez zespół podatkowy INFORMATORZE >.