Publikacje Impel Business Solutions to grupa doświadczonych ekspertów w zakresie administracyjnych procesów biznesowych. Zobacz co piszą o nas media?

Media o nas

Zobacz pozostałe wpisy

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian?

16-05-2016

Ministerstwo Finansów idzie w ślady zagranicznych legislacji i od 2017 roku uszczelnia system podatkowy dotyczący cen transferowych. Do tych zmian w szczególności powinni dostosować się wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z podmiotami powiązanym w jednej grupie spółek. Ale nie tylko oni. Odpowiedzi na pytania nurtujące przedsiębiorców przynosi raport merytoryczny przygotowany przez zespół ekspertów podatkowych Impel Business Solutions.

Kogo dotyczą zmiany w prawie?

Z cenami transferowymi najczęściej mają do czynienia te firmy, które prowadzą działalność w ramach kilku spółek. Do tej pory podstawowym narzędziem do zarządzania obszarem cen transferowych była konieczność opracowywania dokumentacji, które opierały się na CIT i PIT. Do jej przygotowywania zobowiązanych było wiele przedsiębiorstw, które teraz w szczególności powinny się przyjrzeć nadchodzącym zmianom.

Zmiany nie tylko kosmetyczne

To, co za granicą stosowane jest już od dłuższego czasu, od 2017 roku zostanie wprowadzone w naszym kraju. Co to oznacza dla przedsiębiorców? To, że zmieni się wiele, począwszy od nowej definicji podmiotu powiązanego na zakresie dokumentacji podatkowej kończąc. Dlatego uwagę na zmiany powinny zwrócić nie tylko podmioty, które do tej pory zobowiązane były do sporządzania dokumentacji, ale także pozostali przedsiębiorcy, aby mieć pewność, że taki obowiązek ich nie dotknie.

Przedsiębiorcy pod presją czasu

Zmiany do przepisów wchodzą w życie w dwóch terminach:

  • Od 1 stycznia 2016 r. - objęły jedynie największych podatników (firmy i grupy kapitałowe o skonsolidowanych obrotach przekraczających 750 mln euro).
  • Od 1 stycznia 2017 roku - wchodzą w życie dla wszystkich innych przedsiębiorstw i będą dotyczyły transakcji występujących po tym terminie.

Rewolucja w metodach analizy porównawczej

W związku z nadchodzącymi zmianami w cenach transferowych, przedsiębiorcy będą zmuszeni do przeprowadzania analiz porównawczych. Będą do niej zobligowani Ci, których obroty wynoszą powyżej 10 mln zł rocznie. Przeprowadzenie tej analizy będzie niezbędne do ustalenia ceny transakcyjnej dla obu podmiotów i jej warunków. Ta procedura jest niezbędna, aby porównać ją z cenami, które mogłyby wystąpić w warunkach rynkowych pomiędzy podmiotami niezależnymi. A tego właśnie będzie wymagał od przedsiębiorców Urząd Skarbowy.

Bezpłatny Raport dostępny jest do pobrania pod adresem:

www.ibs.cenytransferowe2017.impel.pl

 

-----
Od 2017 roku Ministerstwo Finansów uszczelni system podatkowy dotyczący cen transferowych. Do tej pory podstawowym narzędziem do zarządzania tym obszarem była konieczność opracowywania dokumentacji opartej na CIT i PIT. Natomiast 1 stycznia zmieni się naprawdę wiele – począwszy od nowej definicji podmiotu powiązanego, a kończąc na zakresie dokumentacji podatkowej. Wprowadzone przekształcenia będą dotyczyły w szczególności przedsiębiorców, którzy rozliczają się z podmiotami powiązanymi w jednej grupie spółek. Ale nie tylko ich. Kto jeszcze powinien zwrócić uwagę na nadchodzące reformy? Z jakimi obowiązkami będą się one wiązały? Publikacja opisuje raport opracowany przez Impel Business Solutions.

Pełna wersja artykułu: www.ksiegowosc.infor.pl