Publikacje Impel Business Solutions to grupa doświadczonych ekspertów w zakresie administracyjnych procesów biznesowych. Zobacz co piszą o nas media?

Media o nas

Zobacz pozostałe wpisy

Medycyna pracy a zwolnienie z VAT

24-06-2016

Usługi z zakresu medycyny pracy obejmują czynności, którym muszą zostać poddani kandydaci ubiegający się o określone stanowiska pracy. Jak wynika z brzmienia ustawy jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia z VAT jest cel profilaktyczny opisywanej usługi. Minister Finansów w przypadku badań innych niż te wchodzące w zakres medycyny pracy stanowczo odmawia prawa do zwolnienia. Zdaniem fiskusa, badania psychologiczne dla kierowców czy też dla osób wykonujących pracę na wysokości służą wydaniu orzeczenia, iż dana osoba może wykonywać określoną pracę, tj. spełnia ku temu warunki.

Czy można w jakikolwiek sposób odwołać się od tej decyzji? Jak do tej sytuacji odnosi się sąd administracyjny? Więcej informacji na ten temat znajdą Państwu w artykule „Medycyna pracy a zwolnienie z VAT”, którego autorami są Paweł Podlasiński – Starszy Konsultant w Impel Business Solutions oraz Anita Olbrych – Doradca Podatkowy w Impel Business Solutions.

 

Jak wynika z brzmienia ustawy o VAT jednym z warunków skorzystania przez usługi medyczne ze zwolnienia z VAT jest cel profilaktyczny tej usługi. Problem pojawia się jednak kiedy trzeba zdefiniować jakiemu celowi faktycznie służą dane usługi. Usługi z zakresu medycyny pracy obejmują czynności, którym poddani muszą zostać kandydaci na określone stanowiska pracy.

Zwolnienie VAT tylko w konkretnych przypadkach

W zakresie podstawowych badań z zakresu medycyny pracy (badań wstępnych, okresowych i kontrolnych) Minister Finansów przeważnie zgadza się na zastosowanie zwolnienia z VAT akceptując ich profilaktyczny cel. Natomiast w przypadku pozostałych badań stanowczo odmawia prawa do zwolnienia z VAT. Zdaniem fiskusa, badania psychologiczne dla kierowców czy też dla osób wykonujących pracę na wysokości służą wydaniu orzeczenia, iż dana osoba może wykonywać określoną pracę, tj. spełnia ku temu warunki.

Badania medycyny pracy to też profilaktyka

Warto zaznaczyć, że istotą profilaktyki jest dokonywanie przeglądu stanu zdrowia pracownika, zanim stanie się on pacjentem. W wielu przypadkach obowiązkowe badania, na które pracownicy kierowani są przez pracodawcę, są jedyną okazją do zbadania stanu zdrowia. W praktyce zdarza się, że dla niektórych pracowników jest to jedyna możliwość wykrycia choroby w jej wczesnym stadium, a to już z pewnością spełnia definicję profilaktyki zdrowia.

Stanowisko sądów administracyjnych odnośnie możliwości zastosowania zwolnienia VAT w odniesieniu do badań medycyny pracy jest podzielone, dlatego trudno ocenić czy w kolejnych rozstrzygnięciach sędziowie częściej będą interpretować przepisy w duchu zdroworozsądkowej troski o zdrowie pracowników, czy raczej w duchu profiskalnego zwiększania wpływów do budżetu państwa.

Pełna wersja artykułu ukazała się w Gazecie Finansowej w dniu. 24.06.2016.