Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

E-kradzież a koszty uzyskania przychodu

23-05-2017

Spółka z o.o. (Wnioskodawca), która prowadzi działalność związaną z produkcją i sprzedażą artkułów spożywczych, korzysta z usług m.in. czeskich firm. Z kontrahentami rozlicza się poprzez płatności elektroniczne (przelewy bankowe). Pracownicy realizujący płatności każdorazowo zachowują pełną ostrożność i postępują zgodnie z  procedurami związanymi z tymi czynnościami.

W 2016 roku haker wykorzystując dane dostępu dyrektora finansowego spółki do banku online, zmienił w szablonach przelewów numer konta odbiorcy. W wyniku jego działań wynagrodzenie należne kontrahentowi czeskiemu trafiło do oszusta. Po zgłoszeniu przez kontrahenta  braku płatności i weryfikacji przelewów przez Sp. z o.o., sprawa natychmiast trafiła do banku oraz prokuratury. W takcie postępowania okazało się, że komputer, z którego były dokonywane autoryzacje przelewów prawdopodobnie został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, a osoba z USA logowała się w systemie bankingu elektronicznego Spółki z o.o. Niezwłocznie po dokonaniu przelewu, środki pieniężne zostały podjęte w banku w Czechach.

Spółka z o.o. zadała pytanie organowi czy poniesione straty powstałe w wyniku kradzieży środków pieniężnych z rachunku bankowego Wnioskodawcy, na skutek nielegalnych działań nieznanej osoby mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Organu na etapie toczącego się postępowania przygotowawczego, zaliczenie strat w rachunek kosztów uzyskania przychodów jest przedwczesne. Definitywność straty oznacza, że ma ona charakter nieodwracalny, co za tym idzie, podmiot ma pewność, iż nie odzyska utraconych środków.  Pewność taką podatnik otrzyma wraz z uzyskaniem postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania. W tym momencie będzie mógł zaliczyć do kosztów wartość utraconych środków.

 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 maja 2017 r., sygn. nr 0111-KDIB1-2.4010.13.2017.1.AW.

Artykuł na Gazeta Prawna Online

 

Autorzy: Marta Wiącek, Wojciech Kosarzecki