Zgodnie z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), dodanym ustawą nowelizującą z dnia 13 maja 2016 r. (Dz. U. Dz. U. poz. 846), na podatnikach czynnych VAT zobligowanych do prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej będzie ciążył obowiązek elektronicznego przekazywania organom podatkowym informacji o tej ewidencji w formacie JPK, co miesiąc w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Ponadto, w analogiczny sposób, podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych będą realizować ten obowiązek, w całości lub w części, na żądanie organów podatkowych.
Na podstawie przepisów przejściowych przewidzianych w art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej, z powyższych obowiązków zostali czasowo zwolnieni mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.
Wątpliwości pozostawiał jednak fakt objęcia czasowym zwolnieniem od obowiązku przekazywania dokumentacji w formacie JPK jedynie przedsiębiorców w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pozostawiając poza tym zakresem m.in. rolników czy jednostki sektora finansów publicznych, czyli podmioty nieposiadające statusu przedsiębiorcy.
Z interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, wydanej dnia 20. czerwca 2016 r. przez ministra finansów wynika, że okres przejściowy, jaki został przewidziany dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców będzie miał również zastosowanie do podmiotów, którzy nie posiadają statusu przedsiębiorcy prowadzącego księgi rachunkowe przy użyciu programów komputerowych.
Zgodnie z interpretacją:
Czytaj dalej w materiale źródłowym.
Interpretacja Ogólna wydana przez Ministra Finansów z dnia 20.06.2016 roku, sygn. PK4.8012.55.2016
Autorzy artykułu: Magdalena Chodorek, Wojciech Kosarzecki