Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

Kiedy sklepy internetowe mają obowiązek wystawiania paragonów od transakcji sprzedaży.

17-11-2015

Sklepy internetowe będą musiały wystawiać paragony od transakcji sprzedaży opłaconych kartą płatniczą lub kredytową. Takie stanowisko stosują organy podatkowe przy wydawaniu indywidualnych interpretacji.

Fiskus uważa, że płatność kartą jest traktowana jak płatność gotówką. Jest to kontrowersyjny wniosek, z którym nie zgadzają się przedsiębiorcy.
Główną podstawą do sporów z fiskusem jest prawo do skorzystania ze zwolnienia z posiadania kasy rejestrującej, jeżeli sprzedawane towary dostarczane są za pomocą poczty lub kuriera a zapłata na towary nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK-u. Z tego zwolnienia korzystają sklepy internetowe.

Na początku należy zastanowić się, dlaczego został wprowadzony obowiązek korzystania z kasy rejestrującej. Głównym powodem było wprowadzenia ewidencji sprzedaży detalicznej w żaden inny sposób nieudokumentowanej. W praktyce są to sytuacje, kiedy sprzedawca przyjmuje gotówkę, ale nie opodatkowuje sprzedaży. Przedsiębiorcy często ukrywali część przychodów żeby nie płacić podatku. Dzięki obowiązkowi rejestracji sprzedawcy muszą opodatkowywać wszystkie transakcje nabijane na kasie fiskalnej.

Zwolnienie z posiadania kasy rejestrującej zostało wprowadzone, ponieważ transakcje w sklepach internetowych płatne za pomocą banku czy poczty zostawiają ślady w systemie i łatwo można zidentyfikować, kto i jakiej transakcji dokonał. Możliwość takiej identyfikacji dotyczy również płatności w sklepach internetowych dokonywanych za pomocą karty kredytowej lub płatniczej. Skoro płatności te są ewidencjonowane to sklep musi je też opodatkować. Nie ma konieczności dodatkowej ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. Takie stanowisko przedstawiają właściciele sklepów internetowych.

Jednak odmienna wykładnia przepisów stosowana przez organy podatkowe może spowodować, że niektóre transakcje sprzedaży w sklepach internetowych mogą zostać uznane za nielegalną sprzedaż bez użycia kasy rejestrującej. A karą za to przestępstwo może być bardzo wysoka grzywna.

Źródło: Rzeczpospolita z dnia 12 listopada 2015 roku, s. C1 i C4