Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

Kto wychowuje, ten ma prawo do ulgi

06-10-2015

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął komu przysługuje prawo do skorzystania z ulgi w przypadku gdy tylko jeden z rodziców wykonuje władze rodzicielską.

Gdy rodzice są po rozwodzie, nie zawsze jasne jest, które z nich ma prawo do zastosowania ulgi na dzieci w podatku dochodowym.

Taka niejasność skłoniła kobietę, która od rozwodu w 2009 roku samotnie wychowywała nastoletnie dzieci, do złożenia wniosku o indywidualną interpretację. Wedle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w wyroku dotyczącym rozwodu sąd zadecydował, iż miejsce pobytu dzieci będzie przy matce. Dodatkowo w roku 2012 były mąż został skazany za znęcanie się fizyczne i psychiczne nad byłą żoną na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata. Ojciec płacił alimenty, jednak od czasu rozwodu w żaden sposób nie kontaktował się ze swoimi dziećmi.

Wnioskodawczyni od czasu rozwodu odliczała w swoim zeznaniu całą ulgę na dzieci. Jednak ojciec złożył korektę PIT za pięć lat wstecz żądając połowy ulgi. Dodatkowo stwierdził, iż w przyszłych latach również będzie korzystał z połowy odpisu. Takie działanie skłoniło matkę do wystąpienia o interpretację, aby utwierdzić się w stanowisku, że ma prawo do całości ulgi. Swoją opinię argumentowała wykonywaniem całości władzy rodzicielskiej, powołując się m.in. na wyrok WSA w Warszawie z 2005 r. sygn. II SA/Wa 1475/05.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe powołując się na art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, który mówi, że warunkiem odliczenia ulgi jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Organ stwierdził również, że matce przysługiwać będzie całość ulgi również w latach przyszłych.

 

Źródło: Rzeczpospolita z 22 września 2015 r., s. C4
Interpretacja Indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o sygnaturze IPTPB2/4511 -326 /15-5/PK, IPTPB2/4511- 326/15-4/PK