Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

Ministerstwo myśli nad połączeniem Skarbówki i ZUS’u

21-08-2015

Ministerstwo Finansów bierze pod uwagę możliwość wydzielenia administracji podatkowej ze swoich struktur i połączenie jej z częścią ZUS odpowiedzialną za pobór składek.

We wtorek 4 sierpnia Ministerstwo Finansów zaprezentowało swój projekt Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020, w którym pojawiła się propozycja przygotowania administracji do wydzielenia organizacyjnego ze struktur Ministerstwa Finansów. Organizacja powstała z takiego wydzielenia według założeń miałaby posiadać autonomię w zatrudnianiu, jak również własny budżet.

Dodatkowo według ministra Mateusza Szczurka nowo powstała organizacja powinna połączyć się z częścią ZUS odpowiedzialną na pobór składek.

Według Roberta Gwiazdowskiego z Centrum Adama Smitha połączenie ZUS’u i skarbówki to koncepcja słuszna jednak w innej formie niż zaproponowana przez Ministerstwo Finansów. W opinii eksperta powinno się powołać nową instytucję mającej za zadanie ściąganie wszystkich zobowiązań: podatków, ceł i składek ubezpieczeniowych.

Oprócz wspomnianego połączenia Ministerstwo Finansów planuje m.in. upowszechnienie elektronicznych form kontaktu z podatnikiem poprzez rozbudowę portalu podatkowego. Ma to na celu zmniejszyć koszty poboru podatku.


Źródło: Rzeczpospolita z dnia 5 sierpnia 2015, s C1