Podmiot prowadzący działalność deweloperską złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Spółka zajmująca się działalnością deweloperską zawarła z bankiem umowę otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego dla prowadzonej inwestycji.
Konstrukcja tego rachunku dopuszcza wyłącznie wpłaty ze strony przyszłych nabywców budowanych przez dewelopera mieszkań.
Deweloper wskazywał, iż funkcjonuje jako powiernik środków, a nie ich posiadacz. Pieniądze z takiego rachunku są uwalniane stopniowo po zatwierdzeniu przez bank – zgodnie z ustaloną procedurą – ukończenia danego etapu inwestycji.
We wskazanym stanie faktycznym Deweloper podał, że ten sam bank, który prowadzi rachunek powierniczy jest również kredytodawcą dewelopera.
Konsekwencją zawartej umowy, choć bank będzie zwalniał środki z rachunku powierniczego zgodnie z kolejnymi etapami inwestycji, Deweloper nie będzie mógł nimi swobodnie dysponować, bo będą one księgowane na poczet spłaty kredytu.
Deweloper uważał, że w opisanej sytuacji obowiązek podatkowy w VAT powstanie dopiero z chwilą dostawy lokalu, tj. w chwili podpisania aktu notarialnego.
W wyniku toczonego sporu o moment powstania obowiązku podatkowego Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko organu podatkowego i wskazał, iż zwolnienie przez bank środków z rachunku powierniczego i przerachowanie ich na spłatę kredytów tworzy obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Spółka przed dokonaniem dostawy wyodrębnionych lokali dostanie kwoty stanowiące częściową zapłatę za jej dokonanie.
Źródło:
Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 968/16
Artykuł na Rzeczpospolita Online
Autorzy: Michał Dybka