Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

Ozdoby świąteczne można wliczyć w koszty podatkowe

05-01-2016

Ministerstwo Finansów akceptuje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup ozdób świątecznych do udekorowania biura.

W okresie świątecznym wiele firm kupuje ozdoby świąteczne którymi chcą ozdobić siedziby swoich firm. Do takich ozdób zaliczamy choinki czy ozdoby i stroiki świąteczne. Przedsiębiorcy często zastanawiają się czy wydatki na ozdoby świąteczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Art. 22 ust 1 ustawy o PIT oraz art. 15 ust 1 ustawy o CIT wskazuje że do kosztów podatkowych można zaliczyć koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła, z wyłączeniem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT lub art. 16 ust 1 ustawy o CIT. Z kosztów podatkowych wyłączone są m. in. koszty reprezentacji.

Dekorowanie pomieszczeń jest jednym ze zwyczajów świątecznych oraz ma za zadanie stwarzać pozytywnie kojarzącą się atmosferę. Pytanie jednak czy koszty te mają charakter reprezentacyjny.

Organy podatkowe, co potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 lutego 2014 roku uznają, iż wydatki na dekoracje świąteczne są zwyczajowo przyjęte i nie stanowią wydatków reprezentacyjnych. W powyższej interpretacji organ podatkowy uznał że ozdoby świąteczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jako wyposażenia biura.


Źródło: Rzeczpospolita z dnia 24-27.12.2015, strona F1
Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 lutego 2014 roku o sygnaturze IBPBI/1/415-39/14/ESZ