Omawiana sprawa dotyczyła spółki, która twierdziła, że w poprzednich latach niesłusznie płaciła podatek od parkingu podziemnego w galerii handlowej oraz od platformy rozładunkowej (zwanej także rampą lub estakadą).
Przedmiotem sporu była wykładnia pojęcia „budynek”. Budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiada fundamenty i dach (zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane oraz art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
O kwalifikacji określonego obiektu budowlanego do kategorii budynków decyduje łączne spełnienie następujących warunków:
Orzekający w sprawie WSA w Bydgoszczy, przytaczając wyrok NSA z 11 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 1581/15), stwierdził, że pojęcia przegrody budowlanej nie można zawężać do ściany. Są nimi także takie elementy budynku, takie jak filary, słupy lub kolumny, które mogą pełnić tę samą funkcję co ściana. W związku z powyższym powierzchnia parkingu podziemnego jest powierzchnią użytkową, stanowiącą podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części.
WSA potwierdził także, że platforma rozładunkowa nie jest częścią budynku, gdyż nie ma dachu i nie jest wydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Uznanie jej za budynek podlegający opodatkowaniu byłoby nieprawidłowe.
Źródło:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 2016-11-08, sygn. I SA/Bd 541/16
Artykuł na Gazeta Prawna Online
Autorzy: Marta Wiącek, Anna Ganczarska