Newsletter BPO News
Zobacz pozostałe wpisy

Podatek VAT przy licytacji komorniczej

03-09-2015

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór, kto powinien płacić podatek VAT przy sprzedaży środków trwałych w wyniku licytacji komorniczej.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że do komornika należy obowiązek płacenia podatku VAT do Urzędu Skarbowego przy licytacji związane z trybem egzekucji. Licytacja dotyczyła nieruchomości, która należała do spółki z o. o.

Fiskus uznał, że od tej transakcji komornik musi wpłacić podatek VAT na konto Urzędu Skarbowego. Komornik nie zgodził się z tą decyzją, więc sprawa ta trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie a później do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Głównym argumentem komornika było, że wylicytowana kwota sprzedaży została przelana na konto, którym dysponuje sąd. W takiej sytuacji komornik nie ma dostępu do środków pieniężnych, z których mógłby opłacić zaległy podatek VAT.

W wyroku NSA stwierdził on, że do obowiązku komornika należy opłacenie podatku VAT niezależnie od tego, na jakie konto zostały przelane pieniądze. Żeby komornik mógł pozyskać pieniądze na opłacenie podatku VAT musi prosić sąd o przekazania odpowiedniej kwoty.

Źródło:
Rzeczpospolita z 26 sierpnia 2015 r., s. C4
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2015 o sygnaturze IFSK 790/15