Podpisana przez Prezydenta ustawa z dnia 6 lipca 2016 r.
o podatku od sprzedaży detalicznej, ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego nowej daniny zwanej podatkiem od sprzedaży detalicznej. Podatek ten ma obciążać bezpośrednio przychody z tytułu odpłatnego zbycia towarów. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu ustawy głównym jej celem jest zwiększenie dochodów podatkowych budżetu państwa.
Ustawa wskazuje, iż podatnikami podatku od sprzedaży są sprzedawcy detaliczni a przedmiotem opodatkowania jest przychód ze sprzedaży detalicznej. Samą sprzedaż detaliczną ustawa definiuje jako „dokonywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatnego zbywania towarów (wyłącznie rzeczy ruchomych) konsumentom na podstawie umowy zawartej w lokalu przedsiębiorstwa oraz poza lokalem przedsiębiorstwa”
W ustawie wskazano, że podstawę opodatkowania podatkiem stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 000 000 zł.
Określono również stawki podatku który wynoszą odpowiednio:
Doprecyzowano, że sprzedawcy detaliczni, których przychód ze sprzedaży detalicznej nie przekroczy 17 000 000 zł netto, nie będą zobowiązani do składania deklaracji podatkowej o wysokości podatku.
Ustawa wejdzie w życie już 1 września 2016 roku.
Czytaj dalej w materialee źródłowym.
Tekst ustawy przyjęty przez Senat bez poprawek USTAWA z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej.
Autorzy artykułu: Piotr Ryniewicz, Anita Olbrych