Przedmiotowa sprawa dotyczyła przedsiębiorcy (czynnego podatnika VAT), prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego. Podczas jej wykonywania przedsiębiorca bardzo często korzysta z przejazdów płatnymi autostradami, za które jako dowód zapłaty otrzymuje paragony fiskalne.
Wątpliwość budziła możliwość odliczenia podatku VAT z paragonu fiskalnego, który nie zawierał nazwy odbiorcy. Wnioskodawca powołując się na paragraf 17 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m. in. wystawiania faktu, uznał, że za fakturę uznaje się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi chociaż nie zawierają nazwy i danych identyfikacyjnych odbiorcy, co za tym idzie, ma prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanego paragonu.
W myśl paragrafu 3 pkt 4 ww. rozporządzenia, faktura wystawiana w formie biletu jednorazowego powinna zawierać:
Po przeanalizowaniu sprawy, organ uznał, że skoro wskazany wydatek związany był z działalnością opodatkowaną, w tym przypadku ze świadczeniem usług transportowych oraz paragon fiskalny zawierał niezbędne ww. informacje, to o ile nie wystąpiły ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT (który określa, w jakim przypadku faktury i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego), przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Źródło:
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2017 r., sygn. 0461-ITPP2.4512.977.2016.1.AD
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r., poz. 1485)
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.)
Autorzy: Marta Wiącek, Anna Ganczarska